הדפסה

אלביט מערכות יבשה ותקשוב בע"מ נ' ואקנין ואח'

בפני כב' השופטת איילת הוך-טל
התובעת
אלביט מערכות יבשה ותקשוב בע"מ ח.פ. 514046283

נגד

הנתבעים

  1. ארז ואקנין
  2. אליהו חברה לביטוח בע"מ ח.פ 520029851

פסק דין
על דרך הפשרה לפי סעיף 79א לחוק בתי המשפט

מדובר בתביעה כספית לפיצוי בסך 8,308 ₪ בגין נזק שנגרם לרכבה של התובעת בתאונת דרכים מיום 4.2.11.
התאונה אירעה במתחם החניון בקניון "גרנד קניון" בחיפה.
אין מחלוקת מהותית בין הצדדים באשר לנסיבות התרחשות התאונה ואף לא בשאלת הנזק . המחלוקת העיקרית סבה סביב השאלה על מי חלה חובת מתן זכות הקדימה בנסיבות וכפועל יוצא מכך – על מי מושתת האחריות להתרחשות התאונה .
הנהג ברכב התובעת, מר קלאודיו שילר, נהג את רכבו בנתיב נסיעה ימני של הכביש ה"ראשי" בחניון . הנתבע 1 נהג את רכבו בנתיב הנסיעה מימין, עת ירד מקומה -3 לקומה -4 בחניון.

לטענת התובעת, באמצעות מר שילר, נסע הנתבע 1 במהירות, הגיח לנתיב נסיעתו כשהוא חוסם את המעבר וכך לא היה מנוס מהתרחשות התאונה, עת פגע רכב התובעת ברכב הנתבע 1 , זאת על אף שמר שילר הסביר כי ניסה לסטות שמאלה ולהימנע מהפגיעה.

הנתבע 1, לעומתו, טוען כי תנאי השטח במקום לא איפשרו לו זווית ראייה טובה של רכב המגיע משמאל. על כן "גלש" באיטיות עם רכבו מעט לפנים על מנת לשפר את זווית הראייה שהוסתרה בגין עמוד במקום. אותה עת הגיח רכב התובעת, נהוג על ידי מר שילר, במהירות גבוהה מאד, לא הספיק לבלום ולכן פגע ברכבו.

במהלך הדיון נחקרו שני הנהגים, המחישו את אופן התרחשות התאונה, הציגו תמונות ממקום התאונה - חלקן ממועד הארוע עצמו וחלקן תמונות עדכניות המצביעות על הצבת תמרור "עצור" בנתיב המגיע מימין נכון להיום. כמו כן הוצגו טפסי הדיווח על התאונה לחברות הביטוח מטעם כל אחד מהנהגים.
התובעת טוענת כי יש להשית האחריות לתאונה לפתחם של הנתבעים נוכח נסיבות התרחשות התאונה ומראית פני השטח, מהם אין מקום לספק כי חובת מתן זכות קדימה מושתת לפתחו של הנתבע 1.
הנתבעים טוענים כי מדובר בתאונה שאירעה בצומת דרכים, כהגדרתה בפקודת התעבורה, וכי נוכח הפסיקה המנחה אליה היפנו בדיון, על נהג התובעת חלה החובה ליתן זכות קדימה לרכבו של הנתבע 1 שבא מימין ולכן אין להשית כל אחריות לפתחם של הנתבעים ויש לדחות את התביעה.

בפתח הדיון הסכימו הצדדים כי פסק הדין יינתן על דרך הפשרה בהתאם לסעיף 79א לחוק בתי המשפט (נוסח משולב) תשמ"ד- 1984.

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים, עיינתי בראיות שהוצגו מטעמם וכן בפסיקה שאליה היפנו, ולאחר שבחנתי את נסיבות התרחשות התאונה, כפי שתוארו על ידי הנהגים, אני מחייבת את הנתבעים, ביחד ולחוד, לשלם לתובעת סך של 4,500 ₪ בתוספת שכר טרחת עו"ד בסך 1,000 ₪ והחזר האגרה ששולמה .
סכומים אלו ישולמו תוך 30 יום מהיום שלאחר מועד זה יישאו הפרשי הצמדה וריבית כדין מהיום ועד למועד התשלום בפועל.

זכות  ערעור כחוק.
המזכירות תדאג להמציא את פסק הדין  לצדדים.

ניתן היום, א' טבת תשע"ג, 14 דצמבר 2012, בהעדר הצדדים.