הדפסה

אלבחר ואח' נ' קופת חולים לאומית מחלקה משפטית . ואח'

בפני
כבוד ה שופטת דליה גנות

תובעים
עזבון המנוחה
פלוני קטין
פלוני

נגד

נתבעים

  1. קופת חולים לאומית מחלקה משפטית .
  2. מרכז רפואי מעייני הישועה.

החלטה

1. לפני תביעה, אשר הוגשה על ידי יורשים ותלויים של המנוחה, ילידת 1985, אשר נפטרה בדמי ימיה, בתאריך 4/6/09, והיא בת 24 שנים בלבד.

2. התובעים צירפו לכתב התביעה את חוות דעתו של המומחה בתחום רפואה פנימית – דר' דב גביש – הקובע, כי פטירתה של המנוחה הינה תוצאה של התרשלות רפואית.

מחוות דעתו של המומחה, ומעובדות כתב התביעה עולה, כי בעברה של המנוחה הפלה שהתרחשה בשבוע 14 להריונה. כשישה שבועות לאחר לידת בנה (התובע הקטין) נבדקה המנוחה מספר פעמים על ידי מספר רופאים בשל חולשה ואירועים של אובדן הכרה קצר. רופא הנתבעת 1 המליץ לבצע למנוחה בדיקת דם לבירור אפשרות של קרישיות יתר, אולם המלצה זו לא בוצעה, מסיבות שאינן ידועות.

המנוחה חשה ברע ונבדקה מספר רב של פעמים, ואף אושפזה אצל הנתבע 2, בין היתר, בשל מחלת ריאות ממושכת, וחרף זאת לא מומשה ההמלצה לבדיקת קרישיות יתר, כאשר הממסד הרפואי הסתפק, פעם אחר פעם, בהתוויית אנטיביוטיקה ללא ביצוע נסיון לברר את מצבה הרפואי של המנוחה.

בתאריך 19/1/09 אובחן הריון נוסף, אולם ההמלצה לבדיקת קרישיות יתר לא בוצעה, למרות שהתובעת המשיכה לחוש ברע ולהשתעל, והמשיכה ליטול אנטיביוטיקה בהתאם להמלצת רופאי הנתבעת 1.

בתאריך 21/4/09 עברה המנוחה גרידה של שאריות הרקמה העוברית שנותרה ברחמה, ובשל השיעול המתמשך שוחררה עם המלצה לנטילת אנטיביוטיקה, אותה המשיכה לצרוך בהמשך, בהתאם להמלצות רופאיה.

בתאריך 4/6/09 פונתה המנוחה לבית החולים "בילינסון" כשהיא מחוסרת הכרה, וחרף מאמצי החייאה ממושכים, נקבע מותה כעבור שעה.

המומחה קובע, כי מהרישומים הרפואיים עולה, שהמנוחה נפטרה כתוצאה מאי ספיקה נשימתית שנגרמה כתוצאה מתסחיף ריאתי, וכי מצב זה נגרם כתוצאה מחוסר אבחון, הימנעות מביצוע בדיקת דם לקרישיות, וטיפול לקוי אשר לא תאם את מצבה, והכל ללא ביצוע בדיקה רפואית רצינית בנסיון להתחקות אחר הסיבות לשתי ההפלות הספונטניות והשיעול המתמשך.

3. בסעיף 65 לכתב התביעה עותרים התובעים למתן אורכה להמצאת חוות דעת בתחום הנפשי, ואשר על כן הנני קובעת כדלקמן:

א. ניתנת בזאת לתובעים אורכה בת 30 ימים להמצאת חוות דעת בתחום הנפשי, ככל שבדעתם להגיש חוות דעת אלו (מומלץ לתת את הדעת על התוצאות העתידיות האפשריות של הגשת חוות דעת אלו, הן בהתייחס לאלמן והן – ובעיקר – בהתייחס לקטין).

באם לא תוגשנה חוות הדעת במועד כאמור, ייחשבו התובעים כמי שויתרו על הגשתם, ולא יורשו עוד להגישן.

ב. הנתבעים יגישו כתבי הגנה בצירוף חוות דעת נגדיות בתוך 120 ימים מתאריך היום.

ג. נקבע לקדם משפט לתאריך 10/5/16, שעה 9:00.

ד. הצדדים יגישו תחשיבי נזק למועד הדיון.
התובעים יגישו תחשיבם 21 ימים לפני מועד הדיון, עם העתק לב"כ הנתבעים ואילו הנתבעים יגישו תחשיביהם 7 ימים לפני מועד הדיון, גם כן עם העתקים לב"כ הצדדים האחרים.

ה. יש להגיש את המסמכים המפורטים בהחלטה זאת הן ישירות לנט המשפט והן בעותק ניר למזכירות בית המשפט, שאם לא כן, המסמכים לא יתוייקו בתיק בית המשפט ולא יובאו בפני.
כמו כן, יש לציין על גבי העותק המוגש לנט המשפט את עובדת הגשתו גם בעותק נייר למזכירות בית המשפט.
ניתנה היום, י"ח כסלו תשע"ו, 30 נובמבר 2015, בהעדר הצדדים.