הדפסה

מדינת ישראל נ' מרקוס ואח'

המאשימה:
מדינת ישראל
ע"י ב"כ עו"ד ד"ר מאור אבן חן ו/או תובל דורי

נגד

הנאשמים:

  1. אריאל מרקוס - נסתיים
  2. אילן חלפון - נסתיים
  3. יאיר משיח – נסתיים
  4. נסים משיח – נסתיים
  5. דב שרגאי

ע"י ב"כ עו"ד עופר מושביץ
6. לי שרגאי - נסתיים
7. נעם עוזרי - נסתיים
8. ערן חיים - נסתיים
#1#>

גזר דין (בעניינו של הנאשם 5)

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות סיוע לעריכה ואירגון הגרלות והימורים, סיוע לביצוע פעולה ברכוש אסור, וקבלת הכנסה שלא נוכה ממנה מס.
המדובר בעבירות שבוצעו במסגרת אתר אינטרנט אשר עסק בהימורי ספורט, אותו הקים מר אברהם שאולי (להלן: "שאולי"). אתר האינטרנט איפשר למהמרים רבים בארץ להמר הימורי ספורט 24 שעות ביממה. במהלך תקופת פעולת האתר, הסתכמו מחזורי הפעילות באתר בסכום כולל של 290 מיליון ₪.
בהתאם לכתב האישום, בשנת 2007 פנה שאולי לנאשם על מנת שזה יבנה ויקים עבורו את אתר ההימורים. הנאשם פנה אל בעלי חברה העוסקת בבניית אתרי אינטרנט, ה"ה דותן וגולדמן, בבקשה שיבנו את האתר, ואלה נענו לבקשה, ולאחר מכן סייעו לתפעולו השוטף על ידי בעליו ומנהליו עד לסגירתו ביום 15.11.2009.
בכל תקופת הזמן הזו, שימש הנאשם כיד ימינו של שאולי בכל הקשור לתיפעול השוטף של האתר. במסגרת זו הדריך ולימד הנאשם את שאולי, יתר השותפים רואשי הקבוצות כיצד להפעיל את אתר ההימורים. כמו כן, הנאשם הדריך את המפעילים הטכניים ועמד בקשר ישיר עם דותן וגולדמן לצורך תיפעול ושידרוג האתר.
במסגרת פעילותו, עדכן הנאשם את ההימורים באתר, קיבל הוראות בדבר פתיחת קופסאות, מתן אשראי, ביטול הימורים וכד' משאולי ויתר השותפים.
עבור עבודתו באתר קיבל הנאשם שכר בסך של 2,000 ₪ לשבוע, וסך הכל קיבל שכר בסך של 252,000 ₪, שלא נוכה ממנו מס.
בהתאם לתסקיר שירות המבחן, הנאשם בן 58, ללא הרשעות קודמות. ברקע ביצוע העבירות עמד קושי כלכלי וקשיים במציאת עבודה מתאימה לגילו ויכולותיו, לאחר שלא עבד במשך תקופה ממושכת. הנאשם מתקשה לתפוס את ביצוע העבירה כמשמעותית ומגלה חוסר הבנה כלפי עמדת המדינה לגבי חומרת המעשה. הוא אף גרר את בתו לקלחת וצירף אותה כמפעילה טכנית באתר, וזו הורשעה אף היא במסגרת פרשה זו. הנאשם הדגיש כי למד את הלקח והוא נמנע כיום מכל פעילות הימורים בלתי חוקית.
שירות המבחן התרשם מאדם אינטיליגנטי, ורבלי ותקשורתי, אשר לוקח אחריות לביצוע העבירה ואולם נוטה לטשטש את חומרתה, את הבעייתיות במצבו ומשיכתו להימורים. הוא אינו מגלה מודעות לקשייו התפקודיים בתחום התעסוקתי ולאחריותו למעורבות בתו בפלילים. נוכח שלילת נזקקות טיפולית בעניינו, אין שירות המבחן בא בהמלצה טיפולית כלשהי.
המדובר בפרשה רחבת היקף אשר במסגרתה נידונו בפני נאשמים רבים. בגזרי דיני בעניין גולדמן ודותן ואריאל מרכוס, עמדתי בהרחבה רבה על תכלית האיסור שבעבירות הימורים, ועל החומרה היתרה שבעבירות הימורים באינטרנט ואין מקום וצורך להוסיף עוד על דברים אלה.
ביני לביני באו לעולם גם פסק הדין של בית המשפט העליון בעניינו של אלירן עובד (ע"פ 6889/11) אשר בו קבע בית המשפט העליון רף של מאסר בפועל בעבירות מסוג זה בצירוף רכיב כלכלי (ור' גם הדברים שנאמרו בעפ"ג 54251-01-12 מ"י נ' פנדו, בסעיף 32).
במסגרת סולם הענישה בפרשה זו, הועמד רף הענישה למפעילים טכניים ברף התחתון של הענישה , ראשי קבוצות נידונו לעבודות שירות, ואילו אריאל מרכוס אשר היה מבעלי האתר נידון לשנת מאסר בפועל.
נותר עתה לקבוע היכן מצוי הנאשם שבפנינו במסגרת סולם זה.
סבורני כי אין לראות בנאשם כאיש טכני בלבד, או כראש קבוצה. מעמדו מצוי מעליהם. הנאשם היה למעשה מנכ"ל האתר, גם אם לא בעליו, ואין ספק כי למעשה הוא היה המוציא והמביא באתר. הנאשם אף הפיק הכנסה נכבדה מהאתר, עליה לא שילם מס כמתחייב, וצודקת המאשימה בטענתה כי אך בגין עבירה זו יש לגזור עליו מאסר בפועל.
לקולא יש לקחת בחשבון את עובדת גילו של הנאשם, ועברו הנקי, וכי לא היה מבעלי האתר ועל כן פרט לשכרו לא הפיק כל טובת הנאה ישירה מההימורים עצמם.
לנוכח כל האמור אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

  1. מאסר בפועל לתקופה של 9 חודשים.
  2. מאסר על תנאי לתקופה של 6 חודשים, והתנאי הוא כבמשך 3 שנים מהיום הנאשם לא יעבור עבירה בה הורשע בתיק זה, לרבות עבירה מושלמת;
  3. קנס בסך של 10,000 ₪ או 3 חודשי מאסר תמורתו.

הנאשם יתייצב לריצוי עונשו במזכירות בית משפט השלום בראשל"צ ביום 11.11.12.
ניתן היום, כד' תשרי תשע"ג, 11 אוקטובר 2012 , במעמד הנאשם, ב"כ וב"כ המאשימה