הדפסה

בעל נ' המוסד לביטוח לאומי

לפני:
כב' השופט שמואל טננבוים, סגן נשיא

נציג ציבור (עובדים) – מר בנימין זהר
נציג ציבור (מעבידים) – מר שלמה קוגן

התובע
טהה ראיד

-
הנתבע
המוסד לביטוח לאומי

פסק דין
1. זוהי תביעה להכרה בתאונת דרכים מיום 7.5.09 כתאונה בעבודה מכח הוראת סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה – 1995 (להלן – החוק).

2. גירסתו של התובע פורטה בתצהירו כדלקמן:
"1. אני תושב כפר קאסם, מנהל עסק כעצמאי משנת 2003, ששמו "שיווק מקסימום" ועוסק בשיווק חומרי ניקיון.
2. הלקוחות שלי הם: מכולות, מינימרקטים בערים במגזר הערבי: כפר קאסם, גלגוליה, כפר ברא, טירה, טייבה, קלנסואה, לוד ויפו.
3. עבודתי מאופיינת בנדידה בין לקוחותי לצורך, קבלת הזמנות, בדיקת מצבת סחורות על המדפים אצל הלקוחות, אספקת ו/או חלוקת סחורות ללקוחות, גבית כספים מלקוחות, הצעת סחורות ללקוחות חדשים וגם ביקורים שלי אישית ופיזית במקומות העסקים של לקוחותיי.
4. הופעתי באופן אישי אצל לקוחותיי, וביקורים אישיים תכופים במקומות העסק של לקוחותיי, חשובה במיוחד לצורך שמירה על קשר עם לקוחותיי, לאור התחרות הקשה במשק עם ספקים גדולים אחרים כדוגמת סנו שמשווקים סחורה דומה לזו שאני משווק ובמחירים תחרותיים.
5. אני עובד בכל ימי השבוע מלבד ימי שישי בין השעות 09:00 עד 16:00.
6. עסקי מנוהל ממחסן הנמצא מתחת לביתי ויש לי עובד אחד שעוזר לי בביצוע עבודתי.
7. אני לא מנהל רישומים לגבי ביקורים שלי אצל לקוחות.
8. הרישומים שאני מנהל אלא החשבוניות שאני מנפיק ללקוח לאחר שסיפקתי ללקוח את הסחורה שהזמין אצלי, כאשר ההזמנה יכולה להתבצע טלפונית או במהלך ביקור פיזי אצל הלקוח.
9. לכן אין לי הכנסות יומיות, יש ימים שאני מסתובב בין הלקוחות ויש ימים שאני מקבל הזמנות ויש ימים שאני מחלק (מוכר) סחורות ללקוחות ויש ימים שאני עוסק בגבייה במידה ולא גביתי ביום החלוקה.
10. ביום חמישי 7.5.09 בשעה 14:30 הייתי בדרכי לטייבה ברכבי, אירעה תאונת דרכים בה נפגעתי.
11. באותו יום זה היה יום עבודה רגיל, הייתי בדרכי לטייבה ללקוחות שלי בטייבה ובמיוחד ללקוח בשם עלי חאג יחיא ממנו קיבלתי טלפון והבטחתי לו לבקר אצלו.
12. ביום התאונה לא עסקתי בחלוקה, אלא רציתי בין היתר לבקר אצל לקוחות בטייבה עד שאירעה התאונה".

2. בהודעתו לחוקר הנתבע מיום 22.3.10 (נ/2) אמר התובע את הדברים הבאים (עמ' 2-3):
"כן סיפקתי בעבר ללקוח עלי חאג יחיא סחורה ואליו נסעתי והוא גם הזמין אותי לבוא כי היה צריך סחורה. ביום התאונה התחלתי לעבוד ב-10:00 ועבדתי בהזמנות בכפר קאסם עד 14:00, קיבלתי טלפון ממר עלי חאג' יחיא ונסעתי לכיוון טייבה.
אני לא שומר הזמנות שעשיתי ביום 17.5.09 זה טיוטה לאחר שיווק הסחורה ויש חשבונית כמובן על תאריך אחר. ביום התאונה לא שיווקתי רק לקחתי הזמנות".

במהלך הדיון, הוצגה חשבונית אחת שהוצאה למר חאג' יחיא מטייבה (נ/3) ומועדה 11.4.09, היינו כחודש ימים לפני מועד התאונה. אין בחומר הראיות כל חשבונית נוספת ללקוח זה של התובע.

העדרה של חשבונית לתקופה הסמוכה לתאונה, פוגעת במהימנותו של התובע.

3. במכתבו לנתבע מיום 10.12.09 (נ/4) כותב התובע בין השאר:
"לא הנפקתי תעודות משלוח כי לא היתה לי סחורה ברכב, נסעתי ללקוחות בטייבה בכוונה לאסוף הזמנות.
אני בדרך כלל לא מוזמן מראש על ידי לקוחות, ביום התאונה, אני בד"כ מייעד את אותו יום (יום חמישי) ללקוחותיי בעיר טייבה. אני מסתובב בניהם ורושם הזמנות למי שמבקש".

גירסה זו אינה עולה בקנה אחד עם גירסתו של התובע בתצהירו. במכתב זה כלל לא מוזכרת הטענה, כי באותו יום הוא הוזמן ללקוח בשם עלי חאג' יחיא ממנו קיבל טלפון מספר שעות לפני התאונה.

4. לפי גירסתו של התובע, יש לו עובד נוסף שעוזר לו בביצוע עבודתו. ביום התאונה היה אותו עובד במחסן ובאמצע התאונה התקשר התובע לעובד על מנת שיביאו את הגרר (עמ' 5-6 לפר'). העובד לא הוזמן להעיד על ידי התובע על מנת לנסות ולהוכיח את גירסתו בדבר היותו בדרך ללקוח בעת קרות התאונה.

התובע אף לא טרח להזמין לעדות את אותו לקוח בשם חאג' יחיא אשר לטענתו קיבל ממנו טלפון והבטיח להגיע אליו באותו יום.

הלכה היא, כי מי שנמנה צד לזמן לעדות עדים שעשויים היו לתמוך בגירסתו, יש לקחת נתון זה לחובתו של אותו צד. התובע אמור היה להזמין את עובדו ואת מר חאג' יחיא על מנת שיתמכו בגירסתו העובדתית והוא נמנע מלעשות זאת.

למותר לציין, כי נטל ההוכחה בדבר היותו של התובע בנסיעה ללקוח, מוטלת על התובע ולא על הנתבע.

5. ערים אנו למסמך מיום 12.5.09 (נ/5) על פיו, הודיע התובע לרופא, כי התאונה היתה בעת העבודה.

עם זאת, בהתחשב במכלול הנתונים שפורטו לעיל, אין בכך די ואנו קובעים, כי התובע, שהוא עצמאי, לא הוכיח, כי היה בדרך ללקוחות בעת התאונה.

6. נוכח האמור, נדחית התביעה ללא צו להוצאות.

ניתן היום, ט' שבט תשע"ג, (20 ינואר 2013), בהעדר הצדדים ויישלח אליהם .

מר בנימין זהר
נציג ציבור (עובדים)

שמואל טננבוים,שופט
סגן נשיא

מר שלמה קוגן
נציג ציבור (מעבידים)