הדפסה

בית משפט השלום בחיפה תא"מ 34563-08-17

בפני
כבוד ה שופטת מעין צור

התובע

שלמה כהן
ע"י ב"כ עו"ד רוזן

נגד

הנתבעים

1.מירון זהרוני
2.הפניקס חברה לביטוח בע"מ
ע"י ב"כ עו"ד גוטרמן

פסק דין

זוהי תביעה לפיצוי בגין נזקי רכוש שנגרמו לרכב התובע בתאונת דרכים שהתרחשה ביום 21.8.14.
על נסיבות התאונה אין חולק: התובע עצר את רכבו ברמזור אדום. כשהתחלף האור ברמזור לירוק פנה התובע שמאלה. נתבע מס' 1 (להלן: "הנתבע") נכנס לצומת מצדו הימני של התובע, כשאור הרמזור בכיוון נסיעתו היה אדום, ופגע בו.
אין חולק גם על אחריותו של הנתבע להתרחשות התאונה. דא עקא כי הנתבעים סבורים שלתובע אשם תורם בשיעור 10%. בהתאם, פיצתה נתבעת מס' 2 את התובע בגין נזקיו בניכוי 10%. הדבר הוביל להגשתה של תביעה זו.
לאחר ששמעתי את עדויות הנהגים המעורבים בתאונה ובחנתי את טענות הצדדים, אני סבורה כי דין התביעה להתקבל. דעתי היא, כי כאשר עובר אדם עבירת תנועה חמורה, כגון אי ציות לרמזור אדום או אי ציות לתמרור עצור, וגורם לתאונה, אשמו הינו מכריע, ומאפיל על אשם כלשהו של הנפגע. לכן, בעבירות מסוג זה, אין להטיל על הנפגע אשם תורם, אלא במקרים יוצאי דופן, שמקרה זה אינו נמנה עימם.
ערה אני להלכת חנחן שאליה הפנו הנתבעים בסיכומיהם (ע"א 553/73 שלמה אליהו נ' סלם חנחן ואח', פד כט(2) 341 (1975)). אלא שבמהלך השנים פורשה הלכה זו בפסיקתן של הערכאות הראשונות בדרך מצמצמת, והשתנתה בשנים האחרונות בעקבות פסק דינו של בית המשפט העליון ב ע"א 8684/11 שלמה אליקים ואח' נ' עזבון המנוח ניב יבור ואח' (25.6.14). אני מפנה בעניין זה לסקירה בפסק דינו של השופט אייל דורון בתא"מ 33645-11-16 רחל הלוי ואח' נ' מנורה מבטחים ביטוח בע"מ ואח' (18.6.17).
אציין, בבחינת למעלה מן הצורך, כי אף לגופו של עניין לא מצאתי בנסיבותיו של מקרה זה עובדות המצביעות על אשם תורם מצדו של התובע. התובע לא נסע במהירות, שכן היה בתחילת נסיעה לאחר עצירה ברמזור אדום. איני מקבלת את טענת הנתבעים שהיה עליו להמשיך להביט ימינה במקום להביט לכיוון נסיעתו.
ראוי שחברות הביטוח יפנימו כי הלכת חנחן עברה מן העולם, ויחדלו לנכות אשם תורם לפי שיקול דעתן, ב"שיטת מצליח", כשעסקינן בתאונה שהיא תוצאה של עבירות תנועה חמורות שעברו מבוטחיהן, ו להעמיס על בתי המשפ ט התדיינויות מיותרות.
לפיכך אני מקבלת את התביעה.
הנתבעים ישלמו לתובע סך של 3,876 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום הגשת התביעה ועד התשלום המלא בפועל, שכ"ט עו"ד בסך 5,850 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד התשלום המלא בפועל, ויחזירו לו את האגרה ששילם.
זכות ערעור כחוק.

ניתן היום, י"ב כסלו תשע"ח, 30 נובמבר 2017, בהעדר הצדדים.