הדפסה

ב"ל 4158-09 יורם פז נ' בטוח לאומי-סניף ת"א-מח' משפטית

בית דין אזורי לעבודה בתל אביב - יפו
ב"ל 4158-09 יורם פז נ' בטוח לאומי-סניף ת"א-מח' משפטית

בפני כב' השופטת נטע רות

יורם פז
התובע
ע"י ב"כ עו"ד אברהם מלכה

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי
הנתבעת
ע"י ב"כ עו"ד אורית הרצוג

ה ח ל ט ה

1. מינוי מומחה יועץ רפואי
מתמנה בזה ד"ר אורלי תיבון פישר (רפואה תעסוקתית) להיות מומחית יועצת רפואית (להלן: "היועצת הרפואית") כדי לתת חוות דעתה בעניינו של מר יום פז (להלן: "התובע"), בשאלות המפורטות בסעיף 4 בהחלטה זו.
היועצת הרפואית מתבקשת ליתן חוות דעתה תוך 30 יום מיום קבלת החלטה זו.

2. המסמכים הרפואיים
רצ"ב תיק ובו כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים לעניינו של התובע (לרבות אישור צה"ל בדבר הפרופיל הצבאי של התובע ופרוטוקול הועדה הרפואית של משרד הביטחון (אגף השיקום)).

3. העובדות
1. התובע יליד 1941 עובד ככוורן ומגדל דבורים משנת 1981 והפעיל במהלך שנות עבודתו כ-
550 כוורות, שהיו מפוזרות בשטחי עמק חפר.
2. עבודת התובע הייתה כרוכה בפעולות כיפוף ונשיאת משאות כבדים כמפורט להלן:
א. חודשים ינואר-פברואר:
בחודשים אלה יש לטפל בכוורות במתן תרופות, העברת נחילים והכנת הכוורות לעונה. עבודה זו דורשת מאמץ יום יומי וטיפול אינטנסיבי בכוורות. במחצית חודש פברואר העברת כל הכוורות במשך כ-12 לילות לאזור פריחת ההדרים. עבודה זו דורשת מאמץ רב, הרמת כל כוורת במשקל של כ-50 ק"ג על גבי משאית, נסיעה בשטחים ופריקת הכוורות באזור הפרדסים. סה"כ העמסה בכל לילה כ-40 כוורות במשקל כולל של 2,000 ק"ג בהעמסה ו-2,000 ק"ג בפריקה. תקופה זו ניתן לסכם בהעמסה ופריקת כוורות במשקל כולל של 22,000 ק"ג.
ב. חודשים מרץ-אפריל- תקופת האגירה האביבית:
במהלך תקופה זו מתבצעת הנחת קומות הדבש הריקות על גבי הכוורות. על גבי כל כוורת מניחים לסירוגין 2-3 קומות ריקות במשקל 10 ק"ג כל אחת. סה"כ 1,500 קומות במשקל כולל 15,000 ק"ג.
ג. חודש מאי:
בחודש זה מורידים את קומות הדבש מהכוורות (משקל כל קומה כ-40 ק"ג), מעמיסים את הקומות על גבי משאית ופורקים במחסן הרדייה. בכל יום עבודה מורידים כ-100 קומות במשקל כולל של 4,000 ק"ג בהעמסה בשטח בתנאים קשים ולאחר מכן פריקה במחסן. הורדת קומות הדבש נמשכת כ-3 שבועות שמסתיימת בפריקה והעמסה של 20,000 ק"ג.
ד. חודשים יוני-יולי:
בחודשים אלה מתבצעת רדיית הדבש האביבי. המשמעות שיש להתכופף ולהרים כל חלה במשקל של כ-4 ק"ג למכונת הרדייה. סה"כ כ-13,500 פעמים. בחודש יולי יש להחזיר את הקומות הריקות לכוורות. עבודה שנמשכת כשבועיים, הרמה של כ-20,000 ק"ג.
ה. חודשים יולי-אוגוסט:
בחודשים אלה מועברות כל הכוורות לאזור הפריחה הקייצית. הכוורות מועברות כאשר על כל כוורת ארגז נוסף לצרכי אגירה. משקל כל כוורת כ-60 ק"ג. סה"כ משקל כל הכוורות כ-30,000 ק"ג (העמסה+פריקה).
ו. חודשים ספטמבר-אוקטובר:
בחודשים אלה מתבצעת הרדייה הקייצית, הורדת 500 קומות הדבש מהכוורות במשקל כ-20 ק"ג כל אחת. סה"כ כ-10,000 ק"ג העברת קומות הדבש למחסן. רדיית הדבש הקייצי 4,500 חלות, יש להתכופף ולהרים 4,500 חלות במשקל ממוצע של 3 ק"ג, סה"כ משקל כולל 9,000 ק"ג.
ז. חודשים נובמבר-דצמבר:
בחודשים אלה מתבצע טיפול שוטף במכוורות, החלפת מלכות, הכנת נחילים, מתן תרופות וטיפולים, הזנת הכוורות לקראת החורף. עבודה אינטנסיבית מאוד שיש לה השלכות על יבולי הדבש בשנה הבאה.
3. במהלך עבודתו נדרש התובע להתכופף כפיפות מרובות ולפרקי זמן ממושכים בכל יום
עבודה, פעולה זו חוזרת ונשנית לאורך כל ימות השנה במהלך שנות עבודתו כדבוראי 1981-
2005.
4. לתובע אירעה תאונת עבודה קודמת בה נחבל בגב וברגליים ביום 1.2.00.
5. עובר לעבודתו כדבוראי שירת התובע בשירות סדיר וקבע לאורך שנים ביחידה קרבית
והשתחרר כמפקד ענף אימון מפקדים ומדריך בקורס מג"דים בחיל השריון בשנת 1981. יצוין כי במסגרת קביעת דרגת נכות שנערכה לתובע בחודש 12/79 ע"י ועדה רפואית של משרד הביטחון לא נקבעה לתובע כל נכות בגין הגב.

4. השאלות
היועצת הרפואית מתבקשת להשיב:
א. מהי הפגימה הרפואית המדויקת ממנה סובל התובע?
ב. האם קיים לדעת היועצת הרפואית קשר סיבתי בין העבודה לבין המחלה במועד שבאה?
ג. האם ניתן לומר, כי מצבו הרפואי של התובע נובע מסדרה של פגיעות זעירות, כאשר כל אחת מהפגיעות ניתנות לאיתור בזמן מסוים וכאשר תוצאה של כל פגיעה זעירה, הינה בלתי הפיכה, כך שבצרופן הופיע אצל התובע נזק שהוא התופעה ממנה סובל התובע כיום (מיקרוטראומה), או שמא מדובר בהליך תחלואתי מתמשך?
ד. האם ניתן לומר שהעבודה הנ"ל החישה את בואה של המחלה, כך שאלמלא העבודה יתכן שבואה של המחלה היה נדחה למועד מאוחר יותר או שכלל לא היתה מופיעה?
ה. האם השפעת העבודה על הופעת המחלה בעת שהופיעה, היתה פחותה בהרבה מהשפעת גורמים אחרים?

5. התיק יובא לעיון תוך 45 יום.
6. המזכירות תמציא ליועת הרפואי את ההחלטה בצירוף המסמכים הרפואיים ולצדדים תומצא
ההחלטה בלבד.

ניתנה היום, י"ד אב תשע"א, 14 אוגוסט 2011, בהעדר הצדדים.

3 מתוך 3